Kommenteeri

Isekirjastamine on moes

Unistuse päris oma raamatust saab tänapäeval üsna hõlpsasti teoks teha, lihtsama kujunduse võib autor ise valmis teha ja enamasti pole ka raamatu trükkimine eriti kallis. Näiteks võib 25 mustvalge pehmekaanelise 100 lk A5 raamatu trükkimine maksma minna umbes 140 eurot (koos käibemaksuga). Nii lihtsasti saabki valmis teha toreda kingituse perele, sõpradele, klientidele või koostööpartneritele.


E-raamat või Print On Demand paberraamat

Isekirjastamine muutus populaarseks koos e-raamatute tekkega. Algselt peeti seda kitsa niši raamatute väljaandmise viimaseks võimaluseks, kuid ajapikku on isekirjastamisest saanud hinnatud alternatiiv traditsioonilisele kirjastamisele. Tänu digitaalse trükkimise ja  vajaduspõhise tootmise (Print On Demand) levikule on väikeste tiraažide trükkimine muutunud ka kulude poolest mõistlikuks ning nüüdseks moodustavad e-raamatud isekirjastatud väljaannetest vaid väikese osa. Paberraamat on endiselt lugejate hulgas populaarne, seda peetakse emotsionaalselt väärtuslikuks ja mugavaks kasutada ning vaevalt see nii pea muutub.

Isekirjastamise eelised

Põhjuseid, miks autorid otsustavad oma teoseid ise välja anda, võib olla väga erinevaid. Kas on tegu eriti väikesele grupile suunatud teosega või siis teosega, mille avaldamisest kirjastused polegi huvitatud või mis müüb aeglaselt jne. Isekirjastajate endi poolt on siiski enim esile tõstetud vabadust teha ise raamatu väljaandmist puudutavaid valikuid ning kontrolli nii kujunduse, tehniliste lahenduste, tootmise kui ka turunduse üle. Samuti võimalust teenida eduka müügi korral rohkem tulu. Ise kirjastades on autoril võimalik teha koostööd enda poolt valitud kujundajate, illustraatorite ja tootjatega ning korraldada turundustegevused just endale sobivas mahus ja vormis. Autoril on vabadus valida, kuid muidugi võtab ta raamatut ise välja andes äriliselt rohkem riske. Samas on Print On Demand kasutamise puhul võimalik vähemalt tootmiskulusid paremini kontrolli all hoida.

Igaüks võib olla isekirjastaja

Isekirjastamine on palju enam kui kitsa niši lugejaskonnale mõeldud ilukirjanduse väljaandmine. Samal moel võib valmis teha isikliku mälestusteraamatu, lemmikretseptide kogumiku, paikkonna ajaloo, oma ettevõtte reklaamkataloogi või juubeliraamatu.

Paljude autorite jaoks ei olegi äriline edu peamiseks eesmärgiks. Võib-olla soovivad nad lihtsalt, et perel ja sõpradel oleks võimalik lugeda nende loodud lugu, mis on maitsekalt kujundatud ja kaunilt köidetud – autori nimi ilutsemas kaanel. Isekirjastamine aitab neid unistusi täita suurepäraselt.
- - -
Samal teemal meedias:
Pille-Riin Larm
Isekirjastaja happy end
Sirp 22.09.2017

Lisa kommentaar

Email again: